ALT YAPI ÇÖZÜMLERİ

Kimlik Yönetimi: İşletmelerin büyümesiyle beraber kullanıcı hesaplarının kontrolden çıkması, kimlik yönetimini daha önemli hale getirir. Kimlik yönetimi, yetkilerin belirlenmesi, kullanıcıya göre sınırlamaların getirilmesi, kullanıcıların doğrulanması ve yetkilerinin denetlenmesi gibi işlemlerin tümünü içerir. İskay Bilişim bu hizmeti, dünyanın en iyi ürünlerinden Oracle Identity Management ve Microsoft Active Directory ile sunar.

Log Yönetimi: Bilgi güvenliği yönetim sistemlerinin standartlarını belirleyen ISO 27001’e göre Log yönetiminin önemi çok fazladır. İşletim sistemleri veya farklı kaynaklardan alınan log’ların belli bir düzende tutulması ve gerektiğinde kullanılabilmesi gerekir.

Firewall&IPS: Port, Protokol, IP ve uygulama bazlı olarak tüm trafiği inceleyerek önceden tanımlanmış kurallar dahilinde kurum kaynaklarının güvenliğini sağlar. Bu sayede internet tarafından kurumsal alana ulaşmanın önüne geçilir.

Antivirüs: Her gün binlerce zararlı yazılım türünün ortaya çıktığı internet ortamına 7/24 bağlı olan sunucu ve istemcilerin virüs, Truva atı ve benzeri tehditlere karşı korunması sağlanır. Kötü niyetli kişilerin değerli veriye ulaşmasının ve iş sürekliliğinin aksamasının önüne geçilir.

Antispam: Bir şirkette yer alan yüzlerce e-posta hesabı internet ortamındaki para avcıları için değerlidir. İstenmeyen e-postaların posta sunucularını meşgul etmesi ve posta kutularını doldurması engellenir.

Veri Kaybı Önleme: Bilginin sınıflandırılmasıyla başlayan bu süreçte kişiler de bu sınıflara göre yetkilendirilir. Böylece yetkisi olmayan kişilerin bilgiye erişmesi, onu değiştirmesi veya ortadan kaldırması engellenir. Symantec Data Loss Prevention ürününyle sağlanan bu hizmet sayesinde bilgi sermayesi garanti altına alınır.

Şifreleme: Bazen kurumlarda yetkilendirmeye ek olarak, bilginin daha da güvenli hale getirilmesi gerekir. Şifreleme sayesinde depolama birimleri, e-posta yazılımları ve klasörler şifrelenerek izinsiz erişim engellenir.

Tek Seferlik Şifre: Özellikle mobil ofis uygulamalarında, fiziksel ofisin dışından bilgiye erişilmesi gereken durumlarda kişiye özel ve tek sefer geçerli olan şifreler gönderilebilir. Bir şifre bir girişe izin verdiği için kaynağın güvenliği çok daha üst düzeye çıkar.

VPN: (Virtual Private Network) sayesinde şirket kaynaklarına internet üzerinden güvenli bir şekilde bağlantı sağlanır. Mobil ofis uygulamaları ile kazanılan zamanı güvenli bir bağlantıyla desteklemek buradaki ana amaçtır.

Ağ Giriş Kontrolü: İstemcilerin belirlenmiş kriterlere uygunluğu incelenerek ağa güvenli ve kontrollü bir şekilde dahil olunması sağlanır. Böylece şirket ağına şüpheli kişilerin bağlanması engellenir, risk azalır.

LAN / WAN ve WLAN: En temel altyapı çalışması olarak, belirli bir alan içindeki bilgisayarların ve cihazların birbirine bağlanmasından kablosuz veri aktarım sisteminin hayata geçirilmesine kadar tüm aşamalar İskay Bilişim kontrolündedir.

WAN Optimizasyonu: WAN üzerindeki veri trafiğinin kullanılan hatlar üzerinde daha az iş gücü yaratmasını sağlar. Bu da bir anlamda yükün dengelenerek ağın sürekli erişilebilir olmasını kolaylaştırır. Sonuç olarak, veriye ve uygulamalara 7/24 kesintisiz erişim mümkün olur.

Yük Dengeleyici: Kurumun altyapısı üzerindeki yükün dengelenmesi, çalışanın kaynaklara erişimini kolaylaştırdığı gibi iş sürekliliğinin sağlanması açısından da önemlidir. Yükün dengelenmesi BT yönetiminin kolaylaşmasına ve riskin azalmasına yardımcı olur.

Sunucu Çözümleri: Uygulamaların çalışması için gerekli işlem gücünü sağlayan altyapı, işin devamlılığı açısından hayati öneme sahiptir. Bu noktada, projenin teslim edilmesinden sonra kurumun güçlü bir servis desteğine sahip olması da en az yüksek performans ve verimlilik konusu kadar önemlidir. İskay Bilişim çözümlerinde özellikle uygulama kesintisizliği için yüksek erişilebilirlik, yedeklilik ve performans gibi özellikler öne çıkar.

Veri Depolama Çözümleri: ‘Big Data’ kavramının ortaya çıkmasıyla yığınlar halinde tutulan verinin dönüşümü önem kazandı. Modern veri depolama çözümleri, kurumların farklı değer ve önceliklere sahip olan bütün verilerinin ‘konsolide’ edilerek tutulmasını sağlayan çözümlerdir. Bu çözümlerin kurumların verilerine değer katması, çok hızlı erişim ve yedekleme ihtiyaçlarına cevap vermesi beklenir.

Veritabanı ve Ortakatman Çözümleri: Günümüz veri toplumunun ihtiyaçlarına hizmet veren uygulamalar için veritabanı ve ortakatman çözümleri iş uygulamalarının en temel ihtiyaçlarındandır. Bu ihtiyaçların en optimum ve kesintisiz sağlanabilmesi iş birimlerinin en temel hedeflerindendir.

Backup ve Restore Çözümleri: Bilgi toplumunda en kritik süreçlerden birisi de veri kaybının engelleyecek çözümlere ihtiyaç olduğudur. Veri kaybı durumlarının iş kaybını minimuma indirecek tasarımların sağlanması sunduğumuz en kritik hizmetlerden birisidir.

Felaket Kurtarma Merkezi Çözümleri: Felaket durumları tüm kurumların nadir karşılaşacağı ancak oluşması durumunda önlem alınmaması halinde geri dönüşü olmayabilecek oranda iş, itibar ve gelir kaybına yol açabilecek olaylardır. Tasarlanan Felaket Kurtarma Merkezi çözümleri ile kurumlar felaket durumlarında çok az bir kayıp ile iş birimlerinin çalıştırabilmektedirler.