VERİ MERKEZİ


Yerleşim, Fiziksel Alan ve Kapasite
Datacenter’larımız Kırşehir’deki Medrese Mahallesi Kontrol Merkezi 1 ve Bahçelievler Mah. 2 MPLS İstasyonu ile hizmet vermektedir . Alt yapı servis sağlayıcılarımız ise 1’inci olarak ana omurga bağlantısı CALIPSO Uydusu üzerinden Gilat omurgasına VPN erişimi . 2’inci yedek olarak Türk Telekom TTVPN ve 3’üncü yedek bağlantımız ise Superonline SOLVPN bağlantımız ile kesinti oranını %99,9 a indirmektedir.  İskay Bilişim Veri Merkezi 130 m2 yükseltilmiş zemin üzerinde yüksek kalite standartlarında bir altyapı ile, veri merkezi ve ofis alanında Rackmount sunucular için kabinet ve Rack kasa tipinde sunucular için raf sistemi oluşturulmuştur. Mevcut kabinet sistemi altyapımızda, sunucu tipine bağlı olarak 40-80 adet server’a barındırma ve kiralama hizmeti verilebilecek kapasitededir.

YERLEŞİM

Mevcut datacenter alanımız, ihtiyaç duyulduğunda 130 m2’den 260 m2‘ye herhangi bir kesinti olmadan fiziksel ve teknik olarak genişletilebilir esneklikte yapılandırılmıştır.

ENERJİ

Elektrik tesisatı, MEDAŞ ana şebekesinden binamıza yeraltı hattı ile beslenmektedir. 200 KWA cadde trafosundan toplamda 20 KWA kapasiteli enerji dış hattı, veri merkezimiz için tahsis edilmiştir.

Şebekede meydana gelebilecek elektrik kesintilerinde, yedekli 10 KWA + 10 KWA kapasiteli Inform marka UPS sistemlerimiz devreye girmekte ve kesintisiz enerji sağlamaya devam etmektedir. Uzun süreli kesintilerde AKSA marka veri merkezimizin jeneratörleri ( 15 KWA ) devreye girerek kesintisiz enerji sağlamaktadır.

Erişim, Network Ekipmanları,Güvenlik

Sistemimiz fiziksel olarak Gilat Uydu Devresinden Router arkası NS karşılama Juniper Network Manager üzerinden SFP Switch e ve tüm yedekli hatların toplanması ile ilk olarak UEKAE(ULUSAL ELEKTRONİK VE KRİPTOLOJİ ARAŞTIRMA ENSTİTÜSÜ) AGC-G – Gigabit IP Demet Kripto Cihazından VPN Sonu Kriptolanan veri çözülerek Fortinet 3700D ile filtrelendikten sonra VLAN ların ayrılması ile gerekli huawei-cisco marka switch ler üzerinden ilgili sunucular ile iletişimi sağlanmaktadır , ve bu teknolojimiz ile %100 Veri Güvenliği sağlanmaktadır. 

Datacenter’ımızda diğer ISP /datacenter’lar la olan peering bağlantılarımız ve WAN bağlantılarımız Cisco router üzerinden AGC-G – Gigabit IP Demet Kripto Cihazı ile yapılmaktadır.Sunucular DELL/IBM ve müşteri switch’leri Huawei-Cisco ekipmanları ile sonlandırılmaktadır. Yedekli donanım kurulumları sayesinde arıza durumunda kısa süre içerisinde kesinti telafi edilebilmektedir.

Ana omurga (core network) önünde network ve müşteri sistemlerine doğru yapılan temel seviyede botnet ,ddos ve syn-flood saldırılarını önlemek için FORTINET cihazı aktif olarak filtreleme (IN-OUT) yapmaktadır. Opsiyonel olarak port erişimi kısıtlama ve daha yüksek seviyede güvenlik sağlamak için FORTINET  firewall cihazları müşterilerimiz için aktif/pasif olarak kullanılmaktadır.

İklimlendirme ve Soğutma
Datacenter’ımızın soğutma ihtiyacı yedekli 2 adet Bosch marka profesyonel hassas klima sistemleri tarafından yerden soğutma ile sağlanmaktadır. Toplam soğutma kapasitemiz 24.000 Btu’dur. Bu sistemlerin herhangi birinde arıza olması durumunda 1 adet salon tipi klima ile yedeklenmiştir.

Teknik Destek, Management, Bakım, Kvm
Fiziksel Güvenlik: VAR
Yangın  Söndürme Sistemi /Alarm ve Hırsız Alarmı : FM200 / İSKAY-İSK-AL17
Su Baskını Detektörü : VAR
Acil Aydınlatma (Emergency ligthing) : VAR
Giriş-Çıkış Kontrol Sistemi : VAR
24 saat Fiziksel Güvenlik : VAR
24 saat CCD Kamera ile izleme : VAR
24 saat teknik destek : VAR